Tkaniny lniane charakteryzują się niesłychaną wytrzymałością, włókno lniane jest mocne, dlatego też może służyć nam całymi latami.
Pościel lniana, obrusy czy inne lniane wyroby mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oczywiście sposobów na pranie jest wiele i dla lnu nie ma w zasadzie złego, szczególnie szkodliwego.

Jak właściwie prać lnianą pościel?

Len można prać w pralce automatycznej, wirować na wysokich obrotach, gotować i suszyć w suszarce. Można też zadbać o len szczególnie, przedłużając jego trwałość i wydobywając jego naturalny charakter, szanując szlachetność lnu. Sama piorąc lniane produkty mam podejście sentymentalne, dlatego korzystam głównie z szarego, naturalnego mydła. Na rynku dostępne są granulki, płatki bądź pelet. Len piorę w pralce automatycznej, do woreczka wsypuję garść granulek z szarego mydła i kilka nepalskich orzechów piorących. Raz na kilka prań dosypuję wprost do bębna pralki 2 łyżki boraksu. Temperatura 60 stopni ale czasem białe i naturalne kolory nastawiam na 90 stopni.

Uwielbiam zapach pościeli lnianej wypranej w szarym mydle, dom napełnia się zapachem pamiętanym z dzieciństwa, wigilijnym obrusem babci, gotowaną na kuchni pościelą. Lniana pościel wysuszona na słońcu pachnie dla mnie właśnie sentymentalnie.

Pranie lnu – sposób tradycyjny i alternatywny

Tradycyjne pranie i suszenie podkreśla fakturę lnu, szlachetną niedoskonałość splotu i szacunek jakim darzone są lniane wyroby przekazywane często z pokolenia na pokolenie. O ile szare mydło jest naszą polską tradycyjną metodą prania tkanin lnianych dobrze jest dodać troszkę tradycji z innego zakątka świata i skorzystać z nepalskich orzechów piorących. Mają oprócz właściwości piorących delikatny efekt zmiękczający. Natomiast boraks jest naturalną skałą i zapobiega osadzaniu się szarego mydła w pralce, zmiękcza wodę i wyciąga zapachy (co jest szczególnie przydatne przy praniu lnianych ściereczek kuchennych).

Na koniec dodam, że lniane poszewki na kołdry i poduszki piorę naprzemiennie raz na lewej raz na prawej stronie. Zarówno szare, naturalne mydło, orzechy piorące jak i boraks są produktami naturalnymi, ekologicznymi, nie szkodzą środowisku. Produktów z naszego sklepu nie trzeba prasować, nasz len jest poddany specjalnej, unikalnej metodzie soft wash.

Ale o tym, jak przygotowujemy tkaninę lnianą przed szyciem, dlaczego jest taka mięciutka i nie wymaga prasowania oraz czemu możemy łączyć kolory dowolnie i są tak trwałe, napiszę w następnym tygodniu 🙂